"Bije dzwon na alarm, już śpieszą strażacy.
Czasem w nocy - ze snu, czasem w dzień - do pracy."
Dnia 18 maja 2026 roku dzieci z przedszkola, oddziałów przedszkolnych, uczniowie klasy I i III udali się z wizytą do remizy OSP w Grabowie Kościerskim na spotkanie ze strażakami. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały informacji na temat udzielania pierwszej pomocy, utrwaliły numery alarmowe, przypomniały sytuacje, w których wzywamy straż pożarną. Mieli okazję wysłuchać pouczającej pogadanki na temat pracy strażaków, zobaczyć z bliska wóz strażacki oraz sprzęt, którym posługują się w czasie akcji. Dzieci chętnie przymierzały hełmy, mogły się przekonać jaki ciężki jest sprzęt wykorzystywany przez strażaków podczas pracy. Wiele radości sprawiło uruchamianie sprzętu do cięcia metalu i oczywiście zapoznanie się z wnętrzem wozu strażackiego.
Dzięki takim spotkaniom dzieci poznają i szanują ciężką i odpowiedzialną pracę strażaków; wiedzą jak dbać o własne i innych bezpieczeństwo, kształtują odpowiednie zachowania w trudnych sytuacjach, zaznajamiają się z sytuacjami, w których powinny korzystać z numerów alarmowych.
Dzieci wręczyły strażakom podziękowanie, były też pamiątkowe zdjęcia i słodki poczęstunek dla dzieci. To spotkanie nauczyło dzieci wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości mogą przyczynić się do uratowania komuś życia.
Serdecznie dziękujemy strażakom za pouczającą lekcję.